Ten dział dotyczy historii portu w Dobiegniewie. Istnieje wiele różnych źródeł na ten temat, niektóre pisane po polsku, inne tłumaczone z angielskiego i rosyjskiego. Pierwszy artykuł na ten temat ukazał się w 1813 r., ale dopiero w 1962 r. ukazała się książka „Ingresowo wycieczki i pokoje”.

W księdze udokumentowano wiele budynków, które tam wzniesiono. Zaplecze portowe zaczęło się rozwijać kilka lat później, a Dobiegniewo stało się ważnym miejscem dla statków odbywających rejsy między Europą i Azją, a także innymi lokalizacjami w Polsce ze względu na swoje zaplecze portowe. Posiadał również duży potencjał handlowy ze względu na położenie na skrzyżowaniu trzech głównych szlaków handlowych: z Warszawy, Lublina i Pska.

Koncentruje się na wizerunku portu w Dobiegniewie i jego rozległości, stanowiącej potężną atrakcję na górnym krańcu wyspy.

Port Dobiegniewo położony jest w północno-zachodniej części Polski, około 20 mil od województwa mazowieckiego. Jest głównym węzłem komunikacyjnym dla statków, a wiele firm z Polski i całego świata wykorzystywało go jako bazę wysyłkową dla swoich statków towarowych.

Pod względem obiektów kulturalnych Dobiegniewo posiada dwa teatry – operę i kino. Posiada również dwa muzea – jedno poświęcone historii morskiej, a drugie dzieł sztuki.

W niedalekiej przyszłości trudno będzie znaleźć miejsce nie zanieczyszczone wodą i nieoczyszczonymi ściekami. Jednym z największych problemów, z jakimi borykają się ludzie w Szanghaju, są ścieki. Shanghai Water Harbor (SWH) został zbudowany na obszarze, na którym istnieje niewiele budynków i stał się centrum taksówek wodnych, usług hotelowych i rejsów wycieczkowych w Chinach.

SWH składa się z portu, molo i miejsca do pływania łodzią, w pobliżu nie ma oczyszczalni ścieków. W ciągu 15 lat budowy bez problemu spełnił wszystkie wymagania potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę.

Może pomieścić co najmniej 20 taksówek wodnych lub statków wycieczkowych dziennie dla 1000 pasażerów każda – od tego czasu zapewnia również wystarczająco dużo miejsca dla dziesięciu milionów odwiedzających każdego roku.

Trwało wesele i to było w Dobiegniewie, porcie wodnym na Bałtyku. To był piękny dzień i państwo młodzi mieli się pobrać. Po ślubie goście przybyli na swoje przyjęcie w Porcie Wodnym Dobiegniewo.

Wodne miasto Dobiegniewo to miejsce szczególne w Polsce. Położone było wzdłuż rzeki Wisły, stąd jej nazwa oznacza „Miasteczko Wodne”.

Niektóre osiedla zostały zbudowane przez mieszkańców, którzy nie mieli innego sposobu na życie poza drewnianymi domami lub łodziami rybackimi. Musieli założyć własne osiedla – dobiołki (małe domki jednoizbowe). Mimo niewielkich rozmiarów i niskiej klasy warunków życia większość z nich zasłynęła z lepszej jakości życia i wkładu w gospodarkę miasta.